Masz pytanie?
+48 780 526 908

BIG NATURE: Kreatyna

BIG NATURE: Kreatyna jest związkiem naturalnie występującym w ludzkim organizmie, a także naturalnym składnikiem dietetycznym obecnym w małych ilościach w żywności pochodzenia zwierzęcego. BIG NATURE: Kreatyna to przede wszystkim najskuteczniejszy preparat przyspieszający budowanie masy mięśniowej. Jak się okazuje, zwiększenie jej podaży w formie suplementacji może wpływać istotnie na poprawę niemal wszystkich cech sprawności sportowej. Suplementacja BIG NATURE: Kreatyną przyczynia się do wzrostu masy, siły i szybkości mięśniowej. Zwiększa również tzw. pojemność buforową mięśni, co oznacza, że posiada zdolność neutralizowania zakwaszenia mięśni, powstałego podczas treningu.

BIG NATURE: Kreatyna może stymulować procesy anaboliczne za pomocą różnych mechanizmów:

– Jest związkiem osmotycznie czynnym, co oznacza, że posiada zdolność „wciągania” do komórek zwiększonej objętości wody. Wzrost poziomu wody wewnątrzkomórkowej może przekładać się w bezpośredni sposób na zwiększenie masy ciała. Niektórzy badacze podkreślają również, że wzrost objętości wody w komórkach wyzwala dodatkowy bodziec anaboliczny.

– Wspomaga transport energii do miejsc syntezy białek.

– Nasila syntezę kwasu rybonukleinowego RNA – „matrycy” produkującej białka.

– Zwiększa zdolności wysiłkowe, co umożliwia wykonanie cięższej pracy fizycznej. Im wyższy stopień intensywności wysiłku, tym, w okresie powysiłkowym (przy prawidłowo prowadzonej regeneracji) proces syntezy białek mięśniowych przebiega bardziej aktywnie.

Ciekawostka:

Najnowszą metodą dawkowania kreatyny jest faza ładowania i podtrzymująca. Polega ona na przyjmowaniu większych ilości kreatyny przez pierwsze 5 dni, a następnie przechodzeniu do fazy podtrzymującej. W fazie ładowania stosuje się wyższe dawki kreatyny, aby szybko zwiększyć jej poziom w mięśniach. Przykładowo, dla osoby o masie ciała 70 kg, faza ładowania polegałaby na spożyciu 21 g kreatyny dziennie przez pierwsze 5 dni (70 kg x 0,3 g kreatyny), podzielonych na kilka dawek po 3 g. Następnie, w fazie podtrzymującej, osoba ta kontynuowałaby spożycie kreatyny w ilości 2,1 g dziennie (70 kg x 0,03 g kreatyny) dla utrzymania poziomu kreatyny w organizmie. Dzięki tej metodzie możliwe jest szybsze nasycenie mięśni kreatyną, co przyspiesza korzyści związane z jej suplementacją.

Autor: Dietetyk Jacek Kłębowski

NASZE NOWOŚCI

Przeczytaj również